Ontario Electoral Districts

Candidates listed are as currently assigned to the ridings and may be subject to change.
* indicates a Candidate who has achieved a Standing Nomination with Elections Ontario for the 2018 Ontario General Election.

Ontario Electoral Districts 2018 Potential Candidate
001 - Ajax Haynes, Marsha
002 - Algoma-Manitoulin Mallon-Ferguson, Kalena
003 - Aurora-Oak Ridges-Richmond Hill Korovitsyn, Serge *
004 - Barrie-Innisfil Dorion, Brett
005 - Barrie-Springwater-Oro-Medonte Mitchell, Mark
006 - Bay of Quinte Davidson, Cindy
007 - Beaches-East York Armstrong, Thomas
008 - Brampton Centre No Candidate Assigned
009 - Brampton East Cerasoli, Daniele
010 - Brampton North Argue, Gregory
011 - Brampton South Watson, Brian
012 - Brampton West Shaw, David
013 - Brantford-Brant Ferguson, Rob *
014 - Bruce-Grey-Owen Sound Marshall, Scott *
015 - Burlington Jim Gilchrist
016 - Cambridge Dettweiler, Allan *
017 - Carleton Brisson, Jean-Serge
018 - Chatham-Kent-Leamington Richard Vaz
019 - Davenport Venuto, Nunzio *
020 - Don Valley East Robinson, Justin
021 - Don Valley North Matthews, Sarah
022 - Don Valley West Kittredge, John *
023 - Dufferin-Caledon Harris, Jeff *
024 - Durham Robinson, Ryan
025 - Eglinton-Lawrence Staffieri, Michael
026 - Elgin-Middlesex-London Brown, Leigh
027 - Essex Cook, Tyler
028 - Etobicoke Centre Bussmann, Alexander
029 - Etobicoke-Lakeshore Wrzesniewski, Mark
030 - Etobicoke North McDougall, Jacqueline
031 - Flamborough-Glanbrook Langton, Glenn
032 - Glengarry-Prescott-Russell Donnelly, Darcy Neal *
033 - Guelph Riehl, Michael
034 - Haldimand-Norfolk Rosser, Christopher
035 - Haliburton-Kawartha Lakes-Brock Balfour, Gene *
036 - Hamilton Centre Young, Robert *
037 - Hamilton East-Stoney Creek deRoo, Allan
038 - Hamilton Mountain Maves, Kristofer
039 - Hamilton West-Ancaster-Dundas Dushko, Nicholas
040 - Hastings-Lennox and Addington Coughlan, Greg
041 - Humber River-Black Creek Ochoa, Jennifer
042 - Huron-Bruce Stephens, Ron
043 - Kanata-Carleton No Candidate Assigned
044 - Kenora-Rainy River Wreggitt, Terrence
045 - King-Vaughan Simkin, Yan *
046 - Kingston and the Islands Mahoney, Ryan
047 - Kitchener Centre Bernier, Patrick
048 - Kitchener-Conestoga Daniel Benoy
049 - Kitchener South-Hespeler Lajeunesse, Nathan *
050 - Lambton-Kent-Middlesex Greulich, Brad
051 - Lanark-Frontenac-Kingston Gebhardt, Steve
052 - Leeds-Grenville-Thousand Islands and Rideau Lakes Buckley, Charles (Bill)
053 - London-Fanshawe Szymczyszyn, Henryk *
054 - London North Centre Eidt, Andrew
055 - London West Boudreau, Jacques
056 - Markham-Stouffville Balfour, Paul
057 - Markham-Thornhill Nadler, David
058 - Markham-Unionville Small, Allen *
059 - Milton Khanna, Sachin
060 - Mississauga Centre Giga, Farouk
061 - Mississauga East-Cooksville Iwanusiw, Levko
062 - Mississauga-Erin Mills Liem, Pieter
063 - Mississauga-Lakeshore Ward, Jay *
064 - Mississauga-Malton Ciupka, Michelle
065 - Mississauga-Streetsville Levesque, Richard
066 - Nepean Snow, Mark *
067 - Newmarket-Aurora Orvis, Kyle
068 - Niagara Centre Pietruszko, Patrick *
069 - Niagara Falls Somers, Shaun
070 - Niagara West Karatopis, Stefanos
071 - Nickel Belt Chretien, James
072 - Nipissing Keevil, Bond *
073 - Northumberland-Peterborough South O'Keefe, John
074 - Oakville Oklobdzija, Spencer
075 - Oakville North-Burlington Zach, Charles *
076 - Orleans Boudreau, Gerald
077 - Oshawa Van Ginkel, Brett *
078 - Ottawa Centre Faulkner, Bruce
079 - Ottawa South Daigneault, Robert *
080 - Ottawa-Vanier Lewis, Ken *
081 - Ottawa West-Nepean Estienne, Lucas
082 - Oxford Swift, Chris *
083 - Parkdale-High Park Nunno, Matthias
084 - Parry Sound-Muskoka Packer, Christopher
085 - Perth-Wellington To Be Determined
086 - Peterborough-Kawartha Currier, Jacob
087 - Pickering-Uxbridge Reilly, Brendan
088 - Renfrew-Nipissing-Pembroke No Candidate Assigned
089 - Richmond Hill Bily, Igor
090 - St. Catharines Nevin, Paul
091 - Sarnia-Lambton No Candidate Assigned
092 - Sault Ste Marie Brizard, Lance
093 - Scarborough-Agincourt Sinclair, Mark *
094 - Scarborough Centre Dougherty, Matt
095 - Scarborough-Guildwood Recker, John
096 - Scarborough North Morgan, Sean
097 - Scarborough-Rouge Park Byers, Todd
098 - Scarborough Southwest Speirs, James
099 - Simcoe-Grey Wright, John
100 - Simcoe North Gray, Harvey
101 - Spadina-Fort York Malmholt, Erik
102 - Stormont-Dundas-South Glengarry Trimm, Sabile *
103 - Sudbury Wendler, James
104 - Thornhill Holmes, Mike
105 - Thunder Bay-Atikokan Snell, Dorothy
106 - Thunder Bay-Superior North Sneath, Cynthia
107 - Timiskaming-Cochrane Tait, Karmangah
108 - Timmins Bauer, Jozef *
109 - Toronto Centre Falardeau, Judi *
110 - Toronto-Danforth Layton, Paul
111 - Toronto-St. Paul's Dunavant, Jekiah *
112 - University-Rosedale Swim, Ryan
113 - Vaughan-Woodbridge Fabrizio, Paolo
114 - Waterloo Allison, Andrew
115 - Wellington-Halton Hills Nadeau, Pierre
116 - Whitby Halabi, Ronald
117 - Willowdale Paliga, Nicholas
118 - Windsor-Tecumseh Drakich, Simeon
119 - Windsor West Weingust, Matthew
120 - York Centre No Candidate Assigned
121 - York-Simcoe Druma-Strugariu, Ioan Silviu *
122 - York South-Weston Hu, Bonnie
123 - Kiiwetinoong Tisi, Daniel
124 - Mushkegowuk-James Bay Marshall, Vanda